BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Kineski državni medij upozorio tajvanske lidere da se ne ponašaju kao „strateški pijuni“ SAD, te nazavo „lekcijom“ za njih avganistansku krizu

RT: Kineski državni medij upozorio tajvanske lidere da se ne ponašaju kao „strateški pijuni“ SAD, te nazavo „lekcijom“ za njih avganistansku krizu
17.08.2021. god.

Kineske državne novine "Global tajms" upozorile su Tajvan da bi „napuštanje“ avganistanskih saveznika od SAD trebalo da bude lekcija, jer bi sporno ostrvo bilo prepušteno samo sebi i „palo za nekoliko sati“ u ratu s Kinom.

Lideri tajvanske Demokratske progresivne stranke (DPP) moraju ostati "trezvene glave", a zagovornici otcepljenja od Kine trebali bi se "probuditi iz svojih snova", objavile su kineske državne novine na engleskom jeziku.

"Prema onome što se dogodilo u Avganistanu, oni bi trebali shvatiti da će, kad izbije rat u moreuzima, odbrana ostrva pasti za nekoliko sati, a američka vojska neće doći u pomoć", navodi "Global tajms".

"Zbog toga će se vlasti DPP-a brzo predati, dok će neki visoki zvaničnici možda pobeći avionom."


Upravo se takav scenario odigrao u Avganistanu otkako je predsjednik Džo Bajden u aprilu najavio da će se američka vojska povući iz zemlje do 11. septembra. Bajden je kasnije pomerio rok do kraja avgusta, ali čak i pre nego što je proces mogao biti završen, vlada koju podržavaju SAD je svrgnuta. Talibanski borci pregazili su avganistanske snage bezbednosti u velikom blickrigu, okončanim zauzimanjem Kabula u nedelju, nakon što je avganistanski predsednik Ašraf Gani pobegao iz zemlje sa vrećama gotovine.

"Najbolji izbor za vlasti DPP-a je da izbegnu dovođenje situacije na tu poziciju", navodi je "Global tajms".

"Moraju da promene svoj način vezivanja za antikineska kola SAD. Trebali bi održavati mir političkim sredstvima, umesto da deluju kao strateški pijuni SAD-a i donose gorke plodove rata."

 

Članak je propraćen ilustracijom ćelavog orla koji predstavlja SAD, a koji vodi tajvanskog predsednika Cai Ing Ven prema rupi u zemlji. Novine su haos u Kabulu uporedile sa padom Sajgona 1975. godine, kada su zaposleni u američkoj ambasadi evakuisani helikopterom, baš kao što se u nedelju ponovilo u Avganistanu.

"Global tajms" navodi da SAD imaju dugu istoriju napuštanja svojih saveznika, od izdaje imperijalne Francuske nakon revolucionarnih ratova i napuštanja kurdskih saveznika u Siriji 2019. godine, do bega iz Kabula u trenutku rušenja odbrane Avganistana.

"Da li je ovo nekakav predznak buduće sudbine Tajvana?" pita se u članku, dodajući da su Cai i drugi čelnici DPP-a umanjili značaj avganistanske krize, te da su "morali bolje potajno znati da SAD nisu pouzdane".

Bajdenova administracija je jasno procenila da je okupacija Avganistana postala preskupa, uprkos strateškom značaju zemlje, i odlučila je da može efikasnije uložiti svoje resurse za održavanje hegemonije SAD, navodi list. Geopolitička vrednost Tajvana nije veća od vrednosti Avganistana, dodaje se u članku, te da bi SAD morale da plate „ogromnu cenu“ da bi intervenisale u ratu sa Kinom.

"Kada izbije rat u moreuzima, dok kopno zauzme vojska, SAD bi morale imati mnogo veću odlučnost nego što su imale prema Avganistanu, Siriji i Vijetnamu ako se žele mešati", naglašava se u članku. A u odnosu na Avganistan, SAD bi imale „dublje beznađe“ za pobedu. Interesantno je to što novine u više navrata navode „kada izbije rat“ sa Kinom, a ne „ako“.

Članak je na istoj talasnoj dužini kao i objave na društvenim mrežama poslednjih dana usred evakuacije SAD i napredovanja talibana. "Ovo je fijasko epskih razmera", naveo je Timur Kuran, profesor na Univerzitetu Djuk u Severnoj Karolini.

"Svaki američki saveznik - Tajvan, Ukrajina, baltičke države, Izrael, Japan - izvući će pouku da je sam pred neprijateljima."


Drugi, poput voditelja "Njuzmaka" Stiva Korteza, navode da će Bajdenovo rešavanje avganistanske krize ohrabriti Kinu da zauzme Tajvan. "Kina sada zna da ima slobodne ruke u Avganistanu, Hong Kongu i na Tajvanu", napisala je na Tviteru bivši pomoćnik ministra finansija Monika Krovlej.


Tajvanom su vladali potomci kineskih nacionalista koji su pobegli od poraza u građanskom ratu 1949. godine i proglasili „Republiku Kinu“ u egzilu. Iako je ostrvo tražilo nivo nezavisnosti i samouprave, Peking smatra da je Tajvan i dalje kineska teritorija pod politikom „jedne Kine“.

Izvor: RT

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / Dado Ruvic / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »